Yabancı Sağlık Sigortası

image

YABANCI SAĞLIK SİGORTASI

Değerli ziyaretçimiz, bu yazımızda yurtdışı seyahatleriniz için gerekli olan yabancı sağlık sigortası hakkında sizi bilgilendirmeyi amaçladık. Yazımızın içeriğine temelden yani, yabancı “sağlık sigortası nedir” sorusuna yanıt vererek başladık. Ardından “yabancı sağlık sigortasından kimler yararlanabilir?” sorusunu ayrıntılarıyla anlattık. Bunun yanı sıra “yabancı sağlık sigortasının avantajlarından bahsettik. Son olarak en uygun yabancı sağlık sigortaları hakkında da bilgi vermeye çalıştık.

 

Sağlık sigortası yurtdışına çıkan kişiler için bir teminat niteliğindedir. Bir kişi kendi ülkesinde bile yaşayacağı en büyük problem sağlık iken yurtdışında da yine en büyük problem sağlık olmalıdır. Sağlık sigortları yurtdışına çıkan bireyler için yaşanacak olumsuzlukların kolaylıkla içinden çıkılabilir hal almasını amaçlar.  Yabancı uyruklu bireyin neredeyse hiç maddi kayıp sağlamamasına özen gösterir.

 

YABANCI SAĞLIK SİGORTASI NEDİR?

Yabancı sağlık sigortası; yabancı uyruklu vatandaşlar için düzenlenen sağlık sigortasıdır. Türkiye’de 1 yıldan fazla kalmak isteyen ya da kalma mecburiyetinde olan yabancı kişilerin alması zorunlu olan sigorta türüdür. Bu sigorta sayesinde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde herhangi bir sağlık problemi ya da  kaza olması durumunda sağlık sigortası bireyi güvence altına almaktadır. Sağlık sigortası poliçesinin içeriğinde genelde bulunmaktadır. Oturma izni almak ve vize almak isteyen yabancı uyruklu vatandaşların da yabancı sağlık sigortası alması zorunludur. Sağlık sigortasının süresi yabancı uyruklu bireyin ülke sınırları içerisinde bulunduğu zamanı kapsamalıdır. Sağlık sigortası poliçesi iki tarafında ortak oluşturduğu maddeleri içerse de genel olarak aynıdır. Burada genelde sağlık sigortası poliçelerinin içeriğinde yer alan birkaç maddeyi örnek olarak yazacağız.

     Sigorta sahibi istediği an tıbbi yardım alabilmektedir.

     Ayakta ya da yataklı tedavi için gerekenleri karşılamaktadır.

     Gerekli ilaç ya da ameliyat masraflarını karşılamaktadır.

 

Yabancı sağlık sigortasından kimler faydalanabilir?

Türkiye sınırları içerisinde yaşamayı ve çalışmayı planlayan her yabancı uyruklu kişi, yabancı sağlık sigortası yaptırabilmektedir. Her sigorta şirketinin kendi yabancı sağlık sigorta poliçesi bulunmaktadır. Bu nedenle yabancı sağlık sigortası için kriterlerde değişiklik görülebilir. Şirketlerin sağlık sigortaları hakkında bilgi almak için tek tek sigorta şirketlerine ulaşabilirsiniz. Ya da vize merkezine ulaşarak alanında deneyimli arkadaşlarımızdan yabancı sağlık sigortası hakkında danışmanlık alabilirsiniz.

 

Yabancı sağlık sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Eğer yabancı uyruklu kişi Türkiye sınırları içerisinde bir yıldan uzun süre kalmayı planlıyorsa oturum izni almalıdır. Oturum izni almak isteyen vatandaşlar için yabancı sağlık sigortası zorunludur. 1 yıldan daha kısa süre Türkiye Cumhuriyeti’nde kalacak kişiler seyahat sigortasını da tercih edebilir.   Seyahat sigortası için daha fazla bilgiye bağlantıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

Yabancı sağlık sigortası geçerlilik süresi nedir?

Yabancı sağlık sigortası geçerlilik süresi genelde sigorta şirketleri ve sigorta isteğinde bulunan kişiler arasında düzenlenir. Sigorta şirketleri genelde 1 yıllık poliçe düzenlerler. Ancak bunun dışında iki tarafın antlaşmasına bağlı olarak 2 yıllık yabancı sağlık sigortası poliçesi düzenlenebilmektedir.

 

Yabancı sağlık sigortasının avantajları nelerdir?

Sigorta şirketlerinin her biri aynı değildir. Bu nedenle sağladıkları teminatlarda değişiklik gösterir. Ancak hepsinin poliçesinde genel olarak değişmeyen bazı maddeler vardır. Bu avantajlar, yabancı uyruklu vatandaşların Türkiye sınırları içerisinde birçok imkandan faydalanmasına yardımcı olur.  Yabancı sağlık sigortası nedir başlığında kısaca değindiğimiz yeri burada anlatacağız.

     Yabancı sağlık sigortası size ayakta ve yatarak tedavi avantajı sağlar Türkiye sınırları içerisinde özel ya da devlet herhangi bir hastanede doktor muayenesi olma avantajı elde edersiniz.

     Yabancı sağlık sigortası kapsamı ile doktor muayenesinin yanı sıra tahlil yaptırma imkanı, ilaç alma ve fizik tedavi almak imkanı da sunar.

     Yabancı uyruklu vatandaşın, ayakta tedavinin yanı sıra bir hastanede yatarak da tedavi edilebilme avantajı bulunmaktadır.

     Gerekli durumlarda ameliyat ve ameliyat sonrası hastanede yatış durumuna göre ortaya çıkacak olan masrafları da yabancı sağlık sigortası aracılığı ile karşılama avantajına sahipsiniz.

     Tüm bunların yanı sıra kemoterapi, radyoterapi, diyaliz gibi tedaviler ve medikal olarak adlandırılan ihtiyaçlara ek olarak suni uzuv giderlerini de yabancı sağlık sigortası kapsamında karşılama avantajına sahipsiniz.

     Son olarak sigorta poliçesi seyahat süresi boyunca aktiftir. Türkiye sınırları içerisinde 1 yıldan fazla bulunmaya karar verdiyseniz, 1 yılın sonunda sigorta şirketi ile Yabancı sağlık sigortanızı tekrar güncelleyebilme avantajına sahipsiniz.

 

En uygun yabancı sağlık sigortası

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde oturum izni almak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar için yabancı sağlık sigortası zorunludur. Sağlık sigortasının zorunlu olmasından kaynaklı olarak sanılanın aksine uygun fiyatlıdır. Her sigorta şirketinin poliçe içeriğinde değişiklikler görülür. Bu nedenle de neredeyse bütün sigorta şirketlerinde fiyat değişikliği gözlemlenebilir. Güncel fiyat teklifi alıp size en uygun yabancı sağlık sigortasını bulmak için sigorta şirketlerini arayabilirsiniz.

 

Yazının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Yabancı sağlık sigortası, yabancı bireyler için artık bir şart haline gelmeye başlamıştır. Yazımızda da size faydalı olabilecek birçok bilgiye değinmeye özen  gösterdik.  Yabancı sağlık sigortası hakkında bilgi almak için bize info@insuranceforturkiye.com mail adresimizden yazarak ya da
+90(212)9700507 telefon numarasından arayarak ulaşabilirsiniz. 

Yabancı Sağlık Sigortası Blog.hakkinda 1 Blog.yorumTxt:

Blog.yorumBirak

Blog.emailWarning Blog.yorumWarning
Blog.zorunluAlanlar *