Yabancı Sağlık Sigortası Fiyatları

image

Yabancı Sağlık Sigortası Fiyatları

 

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan yabancı uyruklu kişilerin, yaptırmakla mükellef oldukları sigorta türlerinden birisi de yabancı sağlık sigortası olarak karşımıza çıkmaktadır. Yabancılar için sağlık sigortası yaptırmanın temel gerekçesi ise şüphesiz, Göç İdaresi’nin inisiyatifindedir. Bu doğrultuda esas alınan 10/05/2016 tarih ve 16/2016 sayılı vize ve ikametgah izni talepleridir.

Bu yazı içerisinde ise özellikle yabancı sağlık sigortası fiyatları ile ilgili bilgi verecek ve yine yabancı sağlık sigortası hakkında önemli noktalar üzerinden çeşitli açıklamalar yapacağız. Konu hakkında merak edebileceğiniz tüm bilgileri bu yazı içerisinde bulabilirsiniz. Yanı sıra yabancı sağlık sigortası yapılırken nelere dikkat edilmeli gibi sorular soruyorsanız, yine alt başlıklarda buluşabiliriz.

 

Yabancı Sağlık Sigortası Hakkında Önemli Noktalar

 

Yabancı sağlık sigortasının pek bilinmeyen fakat hayli önem taşıyan bazı püf noktaları bulunmaktadır. Hatta bu noktalar, kimi durumlarda karşımıza şart olarak da çıkabilmektedir. Bu şartları bilmemekten ileri gelen negatif durumları ortadan kaldırabilmek adına gelin, yabancı sağlık sigortası gereklilikleri ile ilgili özet bir liste yapalım:

·         Öncelikle yabancı sağlık sigortalarında 65 yaş sınırı vardır.

·         Ayrıca Türkiye’de kalıcı olarak ikamet etmek isteyen tüm yabancı uyruklu kişilerin, sağlık sigortası yaptırması mecburidir.

·         Yukarıda bahsettiğimiz poliçe içeriği ise ihtiyaç durumunda kişiye göre düzenlenebilir nitelikler taşımaktadır.

·         Yabancı sağlık sigortası, adından da anlaşılabileceği üzere yalnızca yabancı uyruklu kişilerin faydalanabileceği bir sigorta çeşididir.

·         Bu sigorta türünün, yalnızca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerliliği bulunmaktadır.

·         18 yaşının altında olan, dolayısıyla reşit kabul edilmeyen bireylerin sağlık sigortaları ise aileleri tarafından yapılabilmektedir.

·         Yeni doğan grubuna giren çocuklar için ise poliçe düzenlemesi 14 gün sonra düzenlenebilmektedir.

·         Yabancı sağlık sigortasının ödemesi ise hem nakit hem de kredi kartı yolları ile kabul edilebilmektedir.

 

Yabancı Sağlık Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

Yabancı sağlık sigortası yaptıracak olan pek çok insanın merak edebileceği bazı konuları derleyerek, kafanızdaki sorulara yanıt verebilmeyi amaçlıyoruz. Bu nedenle yazı içerisindeki bu bölümde, merak edebileceğinizi ön gördüğümüz tüm soruları açıkladık. İşte yabancı sağlık sigortası hakkında sıkça sorulan sorular:

 

Yabancı Sağlık Sigortası Neden Zorunludur?

 

Yabacı sağlık sigortası, yabancı uyruklu tüm kişiler için zorunludur. Çünkü ikamet yasası gereğince; oturma izni almak isteyen tüm yabancılar, özellikle 1 yıllık başvuru için bu poliçeleri edinmekle mükelleftirler.

 

Çalışma İzni Bulunan Kişilerin Sağlık Sigortası Yaptırması Gerekir Mi?

 

Sağlık sigortası, çalışma izni alabilmenin ön koşulu olduğu için bu sorunun cevabı bellidir. Dolayısıyla çalışma izni bulunan yabancıların çoğu ilk önce sağlık sigortası yaptırmalıdır.

 

Yabancı sağlık sigortasına başvuru yapabilmek için hangi belgelere ihtiyaç vardır?

 

·         Taahhütname formu

·         İkamet izin belgesi

·         Kişinin kayıtlı olduğu kendi ülkesinin güvenlik kurumundan alacağı belgenin aslı veya fotokopisi

 

Yabancı sağlık sigortası süresi ne kadar olmalıdır?

 

Yabancı sağlık sigortası en az bir yıllık yapılır. Daha kısa bir süre için poliçe düzenlenmemektedir.

 

Yabancı Sağlık Sigortası Neleri Kapsamalıdır?

 

Yabancı sağlık sigortasının kapsamına giren tedaviler değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak poliçe içerisindeki “genelgede yer alan asgari teminat yapısını karşılamaktadır” yazısı, bu sigortanın asgari teminat durumunu karşılamak zorunda olduğunu açıkça belirtmektedir. Kapsama giren tedavileri ise aşağıdaki liste üzerinden öğrenebilirsiniz:

·         Kaza ve hastalık neticesiyle doğabilecek tedavilerin masrafları

·         Fizik tedavi, doktor ve ilaç giderleri

·         Çeşitli test ve tahliller

·         Diyaliz, radyoterapi ve kemoterapi

·         Yoğun bakım masrafları

·         Radyografik ve MR işlemleri

·         Alçı ve pansuman giderleri

·         Endoskopi işlemleri

·         Anjiyografi masrafları

 

Çocuklara da Yabancı Sağlık Sigortası Yaptırılır Mı?

 

Yabancı uyruklu kişiler kadar çocuklarının da yabancı sağlık sigortası yaptırması zorunludur. Yenidoğanların sigortası 14. günden sonra yapılırken, reşit olmayan diğer çocukların sigortaları ise aileleri tarafından yapılmalıdır. Yabancı sağlık sigortası fiyatları ise yaş dahilinde değişkenlik göstermemektedir. Dolayısıyla hem çocuklar hem de yetişkinler de aynı fiyat ödenmektedir.

 

Yabancı Sağlık Sigortası Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Yabancı sağlık sigortası yapılırken nelere dikkat edilmeli sorusunun pek çok cevabı olabilir. Çünkü talep edilecek sigorta tek yönlü değildir ve kendi içerisinde bazı şartlara gebedir. Bu doğrultuda; güvence kapsamı, tedavi teminatları, poliçe süresi ve gerekli belgeler gibi tüm detaylar göz önünde bulundurulmalıdır.

Ayrıca bazı bireysel değerlerin de sigortanın yaptırılma aşamasında önemli ölçüde payı vardır. Örneğin; aile nüfusunu, kişilerin yaşları ve sağlık durumları da bu anlamda ciddi rol oynamaktadır.

 

Yabancı Sağlık Sigortasında Lider Sigorta Şirketleri

 

Yabancı sağlık sigortasında lider sigorta şirketleri konusunda sıkı bir analiz yardımı almakta fayda var. Bu nedenle 2022 yılının ilk 3 aylık verilerine göre bu sıralamayı yapabiliriz. Daha güncel bilgiler için ise bizleri arayarak, detaylı bilgi alabilirsiniz.

2022 yılı ilk 3 aylık verilerine göre;

1.      Ankara Anonim Sigorta

2.      Türk Nippon Sigorta

3.      Demir Hayat ve Sağlık Sigorta

şirketleri, yabancı sağlık sigortasında lider gösterilebilecek önemli liderlerdendir. Yanı sıra, bu üç şirketin de fiyatlarını belirlenen en düşük yasal fiyat dahilinde tuttukları bilinmektedir.

 

Türkiye’de Yabancılara Sağlık Sigortası Yapmanın Faydaları

 

Son ve en önemli konulardan birine gelecek olursa; Türkiye’de yabancılara sağlık sigortası yaptırmanın faydaları meselesine değinebiliriz.

Öncelikle yabancı uyruklu vatandaşlar için yabancı sağlık sigortası fiyatları elbette önemli bir konudur. Fakat burada asıl mesele, bu sigorta kapsamının getireceği avantajlardır. Bu avantajları ise şu maddeler ile aydınlatabiliriz:

·         İkamet başvurusunda bulunmak isteyen tüm yabancı uyruklu vatandaşlar bu sigortaya tabidir. Dolayısıyla bu sigorta, ikamet izninin kapısını açan önemli bir kilit noktadır.

·         Ayrıca bu sigorta kapsamında pek çok sağlık işleminiz hem kolay hem de hızlı bir şekilde halledilebilir.

·         65 yaşının altındaki her yabancı uyruklu kişinin sigorta başvurusu kabul edilecektir.

·         Duruma ve ihtiyaca göre bu sigortaların 1 veya 2 yıllık şekilde düzenlenmeleri mümkündür.

·         Sigorta dahilinde hangi şehir ve alanda olduğu fark etmeksizin, herkes sağlık alanında hizmet alabilmektedir.

·         Yabancı sağlık sigortası fiyatları noktasında tedirginlik yaşan kişiler için ise kredi kartı seçeneğini sunan pek çok şirket bulunmaktadır.

·         Acil tıbbi durumlarda bu sigorta sayesinde kişilerin tüm masrafları karşılanmaktadır. Dolayısıyla kritik noktalarda dahi endişeye mahal kalmaz.

 

Yabancı Sağlık Sigortası Fiyatları Blog.hakkinda 0 Blog.yorumTxt:

Blog.yorumBirak

Blog.emailWarning Blog.yorumWarning
Blog.zorunluAlanlar *